Český popis je o kousek níže.

🇬🇧
In the past region of Tišnovsko was famous for its fruit production. During the 20th century, this reputation has changed. Fruit production has moved into the intensive orchards in the lowlands and in our hilly region there remained just a few old orchards and solitaire trees and alleys as commemorations of the past.

We would like to change it. There are many people and initiatives who are interested in planting the old varieties, which are ideal for extensive agriculture and not-so-top soil conditions of our region. But which varieties to choose? Which are typical for which conditions? And where to taste them so you can decide which variety suits your taste?

If you are interested in answering these questions, you can join our youth exchange. We are looking for participants between 18 and 30 years old with Austrian, Czech or Slovak residentship who can help us from 26th September to 4th October with mapping the old fruit trees varieties.

For more information about the youth exchange, please read the info pack and check the time table https://bit.ly/3az7O5B for applications please fill in our application form https://bit.ly/3kTpOfL
The event is funded by Erasmus+ programme, free of charge travel costs reimbursed
—————————————————————————————————

🇨🇿 Tišnovsko bylo v minulosti proslavené jako ovocnářská komora, která zásobovala ovocem Brno, Prahu ale i Vídeň. To se ale během 20. století změnilo. Intenzifikace zemědělství přenesla ovocnářství z těžko obdělávatelných „hrbů a zmolí“ do rovin a nížin a v krajině postupně začaly mizet staré vysokokmenné sady a aleje.

To bychom chtěli změnit, chtěli bychom do krajiny vrátit původní odrůdy, které jsou dobře adaptovány pro zvlněný terén Tišnovska. Jenže, které odrůdy vybrat? Které jsou osvědčené? Které se na co hodí? Můžeme zapátrat ve starých pomologických knihách, ale lepší je vyrazit do terénu a posbírat vzorky ze stromů, které zde přežily i sto let a z těch později založit nové sady a aleje.

Pokud tě zajímají staré a krajové odrůdy ovocných dřevin, je ti mezi 18 a 30 lety a máš české, slovenské nebo rakouské občanství a máš čas se k nám mězi 25. zářím a 4. října připojit, tak neváhej. A přihlaš se zde https://bit.ly/3kTpOfL přes přihlašovací formulář. Ale ještě před tím si raději projdi info pack, ať víš, do čeho jdeš. Info pack i s týdenním plánem výměny najdeš zde https://bit.ly/3az7O5B

Výměna je financována z programu Erasmus+, účastníkům je hrazeno ubytování a strava, cestovní náklady budou proplaceny.