Pár slov úvodem:

„Každý, kdo jí na Štědrý večer kapra, zná jeho pořízení. Po vystání fronty u silnice stanete v „řeznickém“ stánku s jatky před očima. Nemluvím o onom okamžiku, kdy uslyšíte tupé klepnutí za krvavou plachtou. Mám na mysli živé kapry. Přemítali jste někdy, odkud se vlastně ve vaší tašce vzali?

V jaké vodní nádrži žili, čím byli krmeni, v jaké vodě plavali? Kdy byli vyloveni, tříděni, přesypáváni a přehazováni jako zrní z kádě do kádě? S kolika dalšími se tísnili v sádkách, s jak hlubokou hladinou vody a jakým množstvím kyslíku? Kdy byli opět vytaženi a přeházeni do kádí? Kolika z nich se potrhaly ploutve, skřele, vypíchly oči, natrhly šupiny do masa? A kolika z nich se tyto otlačeniny a tržné rán zanítily? Jak dlouho byli vezeni k brněnským stánkům, aby byli opět přeházeni do místních kádí? A teprve zde je vidíte, polomrtvé živočichy, stěží se držící pod hladinou. Není ničím neobvyklým, že v kádích u stánku plavou i několik dní, bez dostatku kyslíku, namačkáni jeden na druhého. Teplé zimy jen zvyšují teplotu vody, ve které je pro ně přežití ještě obtížnější. Jejich poslední vydechnutí poté končí na prkně plném krve, rybího mazu a kusů masa jeho předchůdců. A ne každý prodejce kapra správně omráčí a ne každý ho rychle usmrtí…

A jak to všechno vím? Sám jsem je s bratrem před pár lety v adventu prodával. Byl jsem u výlovu, viděl jsem konvenční chov kaprů, smrad rybníků, kam zemědělci vyváží kejdu (z konvenčních chovů v JZD), betonové sádky s tisíci kapry někdy i 2 měsíce před prodejem. Viděl jsem přístup „pseudorybářů“, kteří se k rybám chovají jako k polenům dřeva. Zažil jsem „teplou zimu“, kdy jsme za den museli z kádě vyndat přes 20 mrtvých kaprů. Viděl jsem všechna poranění a vím, co znamená špatně říznout nožem…

Nejsem žádný vegan ani „sluníčkář“. Ale uvědomuji si, že zvířata jsou živé bytosti a ač je jíme, měli bychom jim poskytnout plnohodnotný život a čistou smrt. Proto jsem dlouho hledal způsob, jak si dopřát o Vánocích kapra, aniž bych se jako koncový zákazník podílel na všem jeho utrpení a dál tím podporoval stávající chov kaprů a velký předvánoční byznys. NAŠEL JSEM.

Na Vysočině, u obce Křižanov, funguje malé eko-rybníkářství. Zde je možné si koupit rybu pouze přímo z rybníka/ sádky, do které jsou ryby přesunuty těsně před Vánocemi. Nejsou krmeny žádnými umělými látkami, ani antibiotiky. Nečeká je žádné pomalé umírání.

Vyzkoušel jsem a ač nikdy nelze jejich stres a utrpení zcela eliminovat, zde jsem nalezl nejohleduplnější a nejšetrnější přístup rybářů. A že byli kapři skutečně ČERSTVÍ a CHUŤOVĚ VÝBORNÍ, nemusím ani mluvit.“

————————————————————

V roce 2017 jsme udělali pokus: obvolali přátele na nabídli jim možnost pořídit si také „šťastného kapra“. Někteří z vás se přidali a věřím, že vám chutnal a svědomí netížilo. Koneckonců budu moc rád, když sem napíšete svoje subjektivní zkušenosti a příp. doporučení.

V roce 2018 už jsme vyrazili pro celých 55 kaprů! A od ráno do večera vám je zpracovávali dle požadavků.

Letos 2019 chceme stejnou „předvánoční akci“ zopakovat a pokusit se oslovit větší množství přátel, a jejich rodin, a jejich přátel :-). Protože čím více nás bude, tím menší obrat budou mít „megarybářství“ (např. v Pohořelicích) a prodejní manufaktury (jako např. před supermarkety).

————————————————————

A jak to celé funguje?

Letos jsme si předobjednali 65 kaprů napříč váhovými kategoriemi (od 2,5 do cca. 5,5 kg).

Kdo máte zájem, jednoduše mi napište na e-mail:

j.malusek@seznam.cz

nebo volejte:

+420 776 605 655

Platí pravidlo: KDO DŘÍV OBJEDNÁ, TEN MÁ.

Pro kapry vyrážíme v neděli 22.12. časně ráno přímo k rybníku u Křižanova. Tam budou vyloveni a hned na místě zabiti a vykrveni.

Následně je převezeme do Brna – Husovic (nám. Republiky 21), kde je na dvorku začneme hned zpracovávat a připravovat k vyzvednutí.

Abychom mohli pracovat všichni a stihli všechny objednávky připravit včas, pozměnili jsme lehce systém výdeje. Je to jednoduché:

Při objednání si můžete vybrat čas dne 22.12. mezi 16:00-20:00, kdy by se vám hodilo zastavit se pro kapra/y. Na danou hodinu pro vás budou připraveni.

Stejně jako letos představuji naši trojici:

Jakub Kraus

Jiří Malůšek

Jan Malůšek

Co umíme?

– uříznout hlavu & vyvrhnout vnitřnosti 30,- 

– odstranit ploutve 30,-

– vyjmout žluč 25,-

– odšupinovat 35,-

– stáhnout kůži 40,-

– filetovat 40,-

– porcovat na poloviny/ podkovy 5,-

– oddělit jedlé vnitřnosti do polévky od „zbytku“ 0,-

– dle možností extra mlíčí/jikry/ celé vnitřnosti 125,-/kg

– dle možností extra hlava 40,-

– bonus: vydloubnout oči 🙂 0,-

– v případě zájmu si můžete přijít svého kapra zpracovat vlastnoručně k nám (hodně štěstí 😉 )

Princip

Nebudujeme si žádnou živnost, nezakládáme žádnou firmu. Jedná se o jednorázovou akci pro přátele.

– Chceme jíst zdravé maso.

– Chceme podporovat wellfare přístup k chovu ryb v ČR.

– chceme, aby kapři od vylovení do usmrcení minimálně trpěli.

– A také si trochu přivyděláme před svátky 😉

PŘIDÁTE SE? NAPIŠTE:

> O KOLIK KAPRŮ JAKÉ VÁHOVÉ KATEGORIE MÁTE ZÁJEM

> JAK VÁM JE MŮŽEME ZPRACOVAT

> KDY SI JE MŮŽETE PŘIJÍT VYZVEDNOUT

==> POČÍTÁME S VÁMI!

Byli jste loni s kapry a námi spokojeni? Potom budeme vděční, když nás doporučíte i svým přátelům. Díky

Nuže, letos vychází cena za 1 kg kapra na 90,-.

Cena je jednotná pro všechny váhové kategorie.

V ceně je započítán podíl na dopravě kaprů z Vysočiny, zapůjčení vozíku a pevná igelitová taška.

Dále prosím paušálně počítejte s 10,- za zabití kapra = 10,-/ks. Tyto peníze dáme jednomu šikovnému klučinovi přímo na hrázi rybníka, který je bude usmrcovat.

Poznámka: Ačkoli by to bylo ekologičtější, nejsme schopni vám vložit kapra pouze do vaší tašky. Tašky potřebujeme už při třídění a chystání objednávek (a zatím jsme to lépe nevymysleli). I když se snažíme, taška může být zvenku mírně špinavá, tak s tím počítejte a klidně si přineste ještě jednu vlastní na obalení. Děkujeme za pochopení.

INFO PRO ZÁKAZNÍKY Z TIŠNOVA A OKOLÍ:

Letos to uděláme trošku jinak, ale určitě jsme na vás nezapomněli ;-). Podporujeme sdružení Hojnost a moc mu fandíme!

Nicméně situace se má tak, že nám suma sumarum vychází lépe přivézt po dálnici kapry z Křižanova do Brna, kde si je můžeme v klidu roztřídit a komplet zpracovat dle objednávek.

Tzn. letos nově přijímáme objednávky také na libovolné zpracování vašich kaprů.

Až budeme mít všechny zakázky pro Tišnov a okolí hotové (přednostně), odvezeme je do Tišnova k vyzvednutí na danou adresu v daný čas – (předběžně 17 h). Cena objednávek do Tišnova bude navýšena o decentní příspěvek na druhou cestu (Brno-> Tišnov-> Brno): 20,- na objednávku (na člověka). Děkujeme za pochopení.

Ještě jednou se omlouvám, pokud vám chybí jakékoli další informace, neváhejte mi napsat.

Jan Malůšek