Komunitou podporované zemědělství znamená podporu místních (bio)zemědělců. Díky předplacení jejich produktů komunitou lidí je dopředu zajištěn odběr, což zemědělcům umožňuje soustředit se na pěstování kvalitní zeleniny a jiných potraviny.

Komunitou podporované zemědělství (KPZ) znamená přímé sdílení nákladů, rizik a výnosů ze zemědělství mezi komunitou osob a místním zemědělcem. Jde tedy o partnerský vztah, který se odehrává bez prostředníka (obchodníka) a je spravedlivější k producentovi i odběrateli.

Na začátku sezóny s vybraným zemědělcem uzavřete smlouvu, kterou si „objednáte“ část úrody a předplatíte ji. Díky předplacení úrody si nemusí zemědělec dělat starosti s odbytem a vstupními náklady a může se plně věnovat svým polím.

Proč se do KPZ zapojit:

  • Víte, co jíte a odkud vaše jídlo pochází.
  • Podporujete místní zemědělce a celkově lokální ekonomiku.
  • Jste šetrní k přírodě (zelenina nemusí cestovat přes půl světa kamionem).
  • Dáváte zemědělci prostor, aby mohl veškeré své síly věnovat do pěstování (ne do obchodu a marketingu).
  • Jste zero waste (bezodpadoví) – zeleninu si nabíráte do vlastního košíku bez zbytečných plastových sáčků.

Jak to v praxi probíhá?

  • Letos spolupracujeme s Oriša farm. Hospodaří na pozemcích v Zábludově (u Letovic) a v okolí Brna (Tuřany, Bílovice.). Více se o nich můžete dozvědět na jejich webu  www.orisa.farm  nebo na fb profilu. Vezměte však prosím na vědomí, že jsou teď více ve foliovníku než na internetu, tudíž některé informace nemusí být aktualizované.
  • Souhrn všech aktuálních informací najdete na letáku níže, nebo přímo v Tišnovské spižírně, a to včetně kontaktu, na němž si svůj podíl domluvíte (kpz@orisa.farm, tel. +420 728 918 944). Uveďte prosím, že si chcete vyzvedávat v Tišnově.
  • Pokud nás budete informovat na info@hojnost.org o tom, že jste si podíl domluvili, budeme moc rádi. Potřebujeme totiž vědět, s kolika bedýnkami v Tišnovské spižírně počítat.
  • Sezóna, po kterou budete dostávat bedýnku, trvá 27 týdnů a začíná v úterý 18. května.
  • Přihlášení se k odběru proveďte co nejdříve, nejpozději však do 30. dubna. Čím později se přihlásíte, tím větší je pravděpodobnost, že kapacita pěstitelů bude pro tento rok vyčerpána.
  • Výdejním místem bude Tišnovská spižírna. Závoz je plánovaný na úterky kolem 15h, svůj podíl si budete moci vyzvednout vždy v úterý mezi 15 – 18h (rozšíříme otevírací dobu prodejny), nejpozději však ve středu (tj. následující den) v otvírací době, tj. 9-18h. Důrazně doporučujeme vyzvednutí v úterý, to kvůli omezeným skladovacím prostorům v prodejně a nevhodné teplotě pro listovou zeleninu. Bedýnky budou nachystané.
  • Cena za podíl každý týden po celou sezonu je 11 800Kč (při platbě jednorázově), 3x 4300 při platbě ve 3 splátkách.
  • Platbu si domlouváte přímo s Oriša farm (převodem na účet jako členský příspěvek spolku Oriša Farm KPZ, z. s. nebo jinak po osobní domluvě s pěstitelem).
  • Pokud se vám zdá bedýnka zeleniny každý týden moc, doporučujeme domluvit se na podílu například s další rodinou a střídat se po týdnu (osvědčilo se zejména v době letních dovolených), případně si můžete objednat pouze podíl 1x za 14 dní za 5700Kč.
  • S dalšími dotazy nebo nejastnostmi se můžete obrátit také na Terezu (tereza@hojnost.org, 737 169 983), která farmu navštívila a spolupráci domlouvá. (Ozvěte se prosím i v případě, kdyby se vám náhodou pěstitelé neozývali nebo byste si s něčím i v průběhu sezóny nevěděli rady).
 • KPZ znamená partnerský vztah, ve kterém se v jistém smyslu stáváte „spoluproducenty“. Nesete tedy se zemědělci rizika, ale také úspěchy, podle toho, jaká je vůle přírody. Skvělým přínosem pro tento systém je možnost zapojit se do pěstování (přijet pomoct zemědělci). Naším zemědělcem je farma Oriša.

K čemu je sdílení nákladů, rizik a výnosů výhodné?

Ekologický zemědělec je zemědělec, který bere ohledy na životní prostředí, nepřetěžuje půdu a omezuje průmyslová hnojiva, pesticidy a další látky, které mohou přírodu poškodit. To však s sebou nese nižší produktivitu, které je v konvenčním zemědělství dosahováno právě například použitím průmyslových hnojiv. Ta sice zajistí vyšší úrodu, ale pokud se například dostanou do vodních toků, mohou způsobit přemnožení řas a sinic a zničení celého ekosystému řek nebo jezer (nepřirozená eutrofizace vod). Ekologický zemědělec tedy produkuje menší množství potravin, zato však kvalitnějších, udržitelnějších a „ohleduplnějších“. Aby ovšem mohl konkurovat velkým producentům, zajistit odběr potravin, a aby nebyl závislý na kolísání cen a nejistých dotacích, je potřeba jiné ekonomiky.

Výhody KPZ

Výhody Pozitivní dopady
Lokálnost Podpora místní ekonomiky a kratší doprava (čerstvější zelenina, méně negativních dopadů na životní prostředí a snížení spotřeby zdrojů nutných pro přepravu).
Okamžitý odbyt

(díky dohodnuté poptávce)

Čerstvější zelenina díky kratší době skladování.
Ekologické zemědělství Výrazně nižší negativní dopad na přírodu, zachování úrodné půdy, udržitelnost, zdravé potraviny.
Udržitelný rozvoj venkova Podpora malých „tradičních“ zemědělců, namísto monokulturních ploch jednotvárné krajiny.
Partnerství Konzument se stává „spoluproducentem“, (možnost ovlivňovat produkci, přijet se podívat na farmu, přímo se zapojit do produkce.)
Stálý přísun zeleniny
Nižší cena v dané kvalitě

(díky vyloučení prostředníka (obchodník) a jistotě odběru)

Další zdroje:

http://kpzinfo.cz/co-je-kpz/otazky-o-kpz/

http://www.veronica.cz/komunitou-podporovane-zemedelstvi

http://hnutiduha.cz/temata/komunitou-podporovane-zemedelstvi