Aktuálně usilujeme o transformaci Spižírny v bezobalový podnik Tišnovská spižírna. Jeho vznik můžete podpořit na www.darujme.cz/projekt/1203304.

Nejde však o pouhý obchod. Tišnovská spižírna bude místem, kde najdete především produkty od lokálních zemědělců a další suroviny, které pečlivě vybíráme s ohledem na přírodu a lidi, kteří potraviny vytvářejí, prodávají a jedí. Bude i místem pro setkávání nad dobrou kávou či zákuskem. Své bezpečné místo si v ní najdou i děti.

Bude to podnik, který podporuje zaměstnanost skupin znevýhodněných na trhu práce, a který provádí osvětu v oblasti šetrného zemědělství, nakupování a konzumace.

Tišnovská spižírna stojí na následujících hodnotách:

  1. V SOULADU S PŘÍRODOU Zprostředkováváme ekologicky vypěstované potraviny s certifikátem bio nebo s důvěrou v naše spolupracující zemědělce.
  2. BEZ ZBYTEČNÝCH OBALŮ Preferujeme zboží ve vratných obalech. Pokud nějaký obal potřebujeme, volíme ten, který se dá opětovně využít nebo recyklovat. Jednorázové plastové obaly využíváme jen tam, kde jsme dosud nenašli lepší řešení.
  3. ČERSTVÉ LOKÁLNÍ POTRAVINY Díky pravidelným závozům našich zemědělců si mléčné produkty, maso a zeleninu odnesete domů opravdu čerstvé.
  4. CTÍME VZÁJEMNÉ VZTAHY Kromě vztahu k přírodě myslíme i na vztahy mezi lidmi. Posilujeme místní komunitu vytvářením pracovních příležitosti pro rodiče malých dětí a ostatní obtížně zaměstnatelné. Vedle nakupování vytváříme prostor pro sdílení a setkávání.
  5. POHODLNÉ NAKUPOVÁNÍ Najdete u nás potraviny, které chybí ve vaší vlastní spižírně. Pro čerstvé a lokální produkty nemusíte až za farmářem na pole. Pokud zrovna spěcháte, objednejte si svůj nákup přes e-shop a my vám vše nachystáme.
  6. PUSTILI JSME SE DO TOHO SPOLEČNĚ Jsme skupina lidí, kteří to myslí opravdu vážně. Proto jsme se rozhodli otevřít prodejnu, která funguje jinak. Vkládáme do ní své peníze, čas i um a zveme k tomu i vás. Hledáme cesty, jak rozhodovat, tvořit i vést podnik společně.

Jak fungovala Spižírna doposud

Společnými silami organizujeme objednávky potravin a dalších produktů (např. šetrných čisticích prostředků) přímo od výrobců či dodavatelů. Díky tomu, že potraviny proudí přímo od výrobce ke spotřebiteli, mohou být levnější (odpadá prostřední článek) a máme větší kontrolu nad celým procesem.

Jak se zapojit

  • Pro zapojení do Spižírny se musíte nejdříve stát členem/členkou Hojnosti. Poté získáte podrobné a praktické informace, jak při objednávání postupovat – zvládnete to doma u počítače.
  • Objednané potraviny je možné vyzvednout na Bezručové 21, Tišnov zpravidla 2x týdně v podvečerních hodinách. Sami si vše odvážíte, nebo odlijete do vlastních obalů. Cena se vám strhne z předem vloženého kreditu bez jakékoliv přirážky.
  • Na chodu Spižírny se podílíte členskými příspěvky (20 Kč/měsíc) a svým časem (2 h/měsíc). Pokud časem neoplýváte, můžete dobu, kterou někdo odpracuje za vás ocenit finančně (doporučeno min. 80 Kč/h).

Co ve Spižírně najdete

Seznam aktuálních dodavatelů najdete tady: http://hojnost.org/spolupracujeme/